Jaudīgākā Intel iGPU? Iris Xe Graphics iespaidi

Konkurence ir laba lieta. Piemēram, datoru procesoru ražotāju Intel un AMD pastāvīgā cīņa nozīmē, ka tagad starp produktu paaudzēm ik gadu ir pat diezgan ievērojami uzlabojumi. Kopš pagājušā gada un Intel Core 11. paaudzes tie ir skāruši arī integrēto grafiku (turpmāk – iGPU). Nu viegli un plāni portatīvie datori spēj sasniegt gandrīz PlayStation 4 bāzes modeļa līmeņa veiktspēju, neizmantojot atsevišķu videokarti (dGPU), un slēgt klāt ārējo (eGPU) vairs neliekas tik pievilcīgi. Pirms ķeramies vērsim Iris Xe pie ragiem ir vajadzīgs dažu rindkopu ievads lielākam kontekstam.

Kāpēc biznesa portatīvie ir labākie

Atzīstu, ka mans iepriekšējais raksts par eGPU bija ar mazu piedūrienu: izmantot darba devēja doto datoru spēlēm nav prātīga doma, ja vien pats neesi priekšnieks vai neaizvietojamā pozīcijā, kur diktē noteikumus citiem. Tas nemaina faktu, ka biznesa klases portatīvie parasti ir objektīvi vislabākais klēpjdatoru veids.

Pirmkārt, materiālu kvalitāte un izturība. Oglekļa šķiedra, alumīnijs, magnēzijs, militārie standarti, viegls svars. Otrkārt, lieliskas klaviatūras – pēc tam, kad esi daudz rakstījis uz, piemēram, Lenovo ThinkPad tastatūrām, ir grūti atgriezties pie vidējā laptopa, kam ir taustiņi ar mazu pretestību un īsu gājienu. Treškārt, daudz pieslēgvietu. Nav nepieciešami nekādi USB-C “dongļi” – ir gan vairākas parastās USB pieslēgvietas, gan RJ45, gan HDMI izeja, mēdz būt pat atsevišķa ligzda barošanas blokam, ja negribas aizņemt USB-C portu.

ThinkPad X1 Carbon – 1,1 kg viegls un plāns biznesa dators, kam ir viss vajadzīgais

Visbeidzot, biznesa portatīvie bieži ir aprīkoti ar jaunākajiem un jaudīgākajiem procesoriem, ietilpīgu un ātru atmiņu, dažādām drošības sistēmām. Visu to kopā neatradīsi nevienā plastmasas klucī ar mehānisko cieto disku un 15,6" TN ekrānu, ko nezinātājs paņem uz nomaksu sadzīves tehnikas veikalā.

Diemžēl profesionāļiem domātie klēpjdatori ir ļoti dārgi – runa ir par vismaz tūkstoš eiro, par ko parasti sanāk vien bāzes modelis ar vāju ekrānu. Visprātīgāk ir sagaidīt, kad kāds lielais uzņēmums atjaunina datorus pēc diviem trim gadiem, un tad iegādāties tādu izsolē, no uzpircējiem vai kāda turīgāka pašnodarbinātā, ietaupot vismaz 30 % no jauna cenas. Lai gan parasti ietu šo ceļu, gribēju pēc iespējas jaunāku Intel paaudzi un neatradu nevienu īpaši labu piedāvājumu, tāpēc izvēlējos kompromisa variantu.

Prosumer klase portatīvajiem

Tā kā manam biznesa laptopam bija jau 5 gadi un nieka divu kodolu Intel 7. paaudzes procesors (toreiz vēl nebija Ryzen), nolēmu pāriet uz ko jaudīgāku. Ar pamatīgu atlaidi tiku pie viena no ražotāja Lenovo sērijas Yoga klēpjdatoriem ar Windows 11. Jāatzīst, ka nosaukums ir mazliet maldinošs. Tas drīzāk funkcionāli ir IdeaPad, jo nav pieskārienekrāna un planšetes funkcijas, toties korpuss ir vēl plānāks un papildus saņemam Thunderbolt 4 atbalstu.

Skaitās prosumer (no professional consumer) klases aparāts jeb parastajam mirstīgajam domāts verķis ar vislabākajiem dzelžiem un kvalitatīviem materiāliem cenu kategorijā nedaudz virs 1000 €.

Jaunākajam Dell XPS 15 vairs nav nevienas USB-A ligzdas. Viss ar USB-C pārejām

Sākam ar un aši no ceļa aizvācam negatīvo – klaviatūra ir pilnīgs izsmiekls salīdzinājumā ar biznesa klasi, bet var pierast, pieslēgvietas ir taisni vai joks – 2 USB-C un viena USB-A. Kur HDMI, kur Ethernet? Ceru, ka tev ir visādas USB-C pārejas. Vismaz austiņu izeja ir atstāta. Tālāk tikai labās lietas.

Alumīnija korpusā, kas ir aptuveni vienādā izmērā un svarā ar veco datoru, 13,3" displeja vietā ir ietilpināts 14" panelis ar produktīvu 16:10 malu attiecību un nepierastu 2240 x 1400 pikseļu izšķirtspēju. Tam nav HDR, bet nodrošina 100 % sRGB. Visādi citādi nevaru sūdzēties. Turklāt datoram ir 11. paaudzes i7-1165G7, kas ir aptuveni 3 reizes jaudīgāks par iepriekšējā kompja i7 procesoru. Caur kādu no abām Thunderbolt 4 ligzdām pieslēdzot eGPU un palaižot Just Cause 4, ir pilnīgi skaidrs, ka CPU vairs nebūs problēma.

Maksimālie iestatījumi, 1920x1200 pikseļi, no visām pusēm šauj pretinieki, apkārt lietas sprāgst un deg, bet kadru skaits turas stabili 60. Kaut arī CPU lietojums ir tikai ap 50 %, eGPU kastē ieliktā GTX 1080 Ti tiek izmantota uz visiem simt (ja ticam Windows 11 mērījumiem). Tā kā kopš Intel 10. paaudzes tiek iebūvēts Thunderbolt kontrolieris, pastāv zemāka signāla aizture un teorētiski mazāki zudumi ārējai videokartei.

Secinājumi pēc vairākām citām prasīgām spēlēm, kur bez eGPU neiztikt: pēdējos pāris gados izlaistie portatīvie procesora ziņā absolūti var pavilkt jaunākos grāvējus. Mazs un viegls ultrabuks ikdienas darbiem, kas pārvēršas par geiminga centrāli, kad mājās tam pieslēdz jaudīgu videokarti, ir šodienas realitāte. Bet ne jau par to ir šis raksts. Uzmanības centrā ir procesorā iekļautais Iris Xe – pagaidām jaudīgākais plaši pieejamais (tas ir, aizej uz veikalu un nopērc) integrētās grafikas risinājums.

iGPU, kas vairs pavisam nesūkā ledu

Mārketings visam liek izskatīties skaisti, bet daļa patiesības grafikā ir

Esam pieraduši, ka iGPU spēļu ziņā neder nekam, izņemot vecākiem darbiem vai retiem neatkarīgo izstrādātāju 2D brīnumiem, kas taisīti ar Unity. Kopš Radeon RX Vega 8, kas iestrādāta pēdējo pāris Ryzen paaudžu laptopu CPU, ir iespējams arī kaut ko puslīdz baudīt, iztiekot bez dGPU. Iris Xe, konkrēti 96 EU jeb izpildes vienību modelis, kas iekļauts i7-1165G7 (to apzīmē tieši G7), ir vēl mazliet spējīgāks.

Kā visādi testi internetā apliecina, tipiskās e-sporta spēles (CS:GO, Overwatch, DOTA 2 utt.) ar šo iGPU gandrīz lido, mazliet pielāgojot iestatījumus. Tas pats ar vēlākiem PS3 un agrākiem PS4 ēras hitiem. Diemžēl ir nepatīkami izņēmumi (kā tālāk rakstā redzēsi), ko atrisina tikai eGPU pieslēgšana. Patīkams atklājums man raksta tapšanas laikā bija RivaTunerStatistics, kas ir daļa no testiem noderīgās programmas MSI Afterburner. Izrādās, ka ar to ir iespējams uzlikt kadru skaita ierobežotāju pat uz iGPU.

Zemāk ir atskaite ar produktiem, ko parasti citi autori netestē. Emocijikona pie spēles nosaukuma apzīmē veiktspējas vērtējumu.

Condemned: Criminal Origins😐

2240x1400, augstākie iestatījumi

Pirmās personas šaušanas/kaušanās šausmu spēle, kas iznāca drīz pēc Xbox 360 parādīšanās. Jebkādi iestatījumi ļauj šķaidīt galvas ar izciliem 60 FPS... pirmās 10 minūtes. Pēc tam nezināmu iemeslu dēļ kadru skaits turas ap 50 un nekas nepalīdz, izņemot spēles palaišana par jaunu. Nav nekas traks, bet jāsamierinās ar neoptimālu veiktspēju.

Grand Theft Auto IV: The Complete Edition👎

30 FPS ierobežotājs, 1280x720, Medium/High

Bēdīgi slavena kā draņķīgs PC ports. Pirms uzliku 30 FPS limitu ar RivaTuner un svaigāko Intel draiveru GTA4 bija gandrīz nespēlējama ar jebkādiem iestatījumiem. Nu izdodas iegūt pat stabilus un gludus 30, braucot pa pilsētu, bet ir brīži, it īpaši sižeta ainās, kad uz dažām sekundēm viss pārvēršas par grūti izturamu slīdrādi. Nemēģināju likt kaut kādus hakus vai līst .ini failos. eGPU gan atrisina veiktspējas problēmas ar augstiem megaherciem.

Layers of Fear👍

1600x900, Medium

Ar Unity veidots “staigāšanas simulators”, kas biedē, lietojot visādus trikus. Pirmais iespaids ir maldinošs, jo vestibilā spēles sākumā ir redzami kadru skaita kritumi. Tie gan pazūd, kad tālāk ložņājam pa tumšiem un šauriem koridoriem. Ilgi nespēlēju, bet reti kad saņēmu mazāk par izciliem 60 FPS.

Need for Speed: Heat😐

30 FPS, 1920x1200, Medium, 75% Render Scale

Prasīga 2019. gada AAA spēle uz Medium! Sākotnēji darbināju šo autosacīkšu brīnumu uz Low, saņemot 30–50 FPS, kas ir iespaidīgi, bet pārāk svārstīgi. Stabili 60 vienkārši nav iespējami. Te noder RivaTuner, ar ko uzstādīju 30 FPS limitu. Tas ļāva pacelt iestatījumus uz Medium un iegūt pat ļoti glītu attēlu. Kadru skaits ir lielākoties stabils, bet pastāv neliela mistiska rīstīšanās, kas padara kustību saraustītu policijas pakaļdzīšanās pa nakti. Sacīkstes pa dienu gan tā īpaši neietekmē. Spēle pie palaišanas izmet DirectX kļūdas paziņojumu, ko varam ignorēt. Pirms uzliku jaunāko Intel draiveru Heat mēdza ik pa laikam arī uzkārties, bet tagad problēmu vairs nav.

Rocksmith 2014👍

1920x1200, augstākie iestatījumi

Mans personīgais favorīts uz PC. It kā ļoti vienkārša spēle, bet pilnīgi stabili 60 kadri sekundē nav bijuši iespējami uz neviena no manu iepriekšējo laptopu iGPU neatkarīgi no izšķirtspējas. Nu viss ir mainījies. Vairs nav nekādu problēmu bez rīstīšanās nospēlēt ātrākas dziesmas, piemēram, Deep Purple – Highway Star. Beidzot!

Sleeping Dogs👎

1600x900, High/Extreme

Tā kā man pieejama tikai parastā versija, nemēģināju Definitive Edition. 2012. gada izdevums šai lieliskajai atvērtās pasaules spēlei sniedz gandrīz perfektus 60 FPS maksimālajos iestatījumos, bet viss mainās, kad izbraucam Honkongas aizņemtajās ielās – ir kritumi pat līdz 30. Par laimi, situāciju var labot, nolaižot efektus un pasaules blīvumu līdz High. Diemžēl, lietojot Iris Xe, spēle bieži neizskaidrojami nokaras līdzīgi kā iepriekš Need For Speed Heat, taču daudz, daudz biežāk. Ir reizes, kad misijās pat nepaspēj tikt līdz nākamajam kontrolpunktam, nopietni apgrūtinot progresu. Tas nav Windows 11 defekts, jo ar eGPU spēle darbojas perfekti. Kaut kas nav labi ar iGPU DirectX draiveriem. Liels īkšķis uz leju.

Street Racing Syndicate👍

1600x1200, augstākie iestatījumi

PS2 ēra skaitās retro? Autosacīkšu spēle no tūninga ēras, tieša konkurente Need For Speed: Underground 2, bet ar pikantu piegaršu. Brīnumainā kārtā darbojas normāli arī uz mūsdienu aparatūras un neizskatās slikti, ja neskaita 8 bitu krāsas attēliem izvēļņu fonā. Kā jau sagaidāms, perfekti 60 FPS, bet līdz zināmai izšķirtspējai. Darbinot spēli virs 2000 pikseļiem pa horizontāli, braukšana pa atvērto pasauli pat liek datoram mazliet “aizrīties”, bet nav jēgas to likt tik augstu 14" ekrānam. Labāk izvēlēties zemāku, vienlaikus taupot akumulatoru.

Tekken 7👍

1920x1200, Medium, 75% Resolution Scale

Izcili 60 FPS, neko daudz nedarot iestatījumos. Lai gan ievada ainas pirms cīņām cieš no kadru kritumiem līdz kādiem 45 FPS, pati kaušanās notiek ļoti gludi. Liekas, ka vēl pastāv rezerve pacelt šādus tādus iestatījumus un saglabāt teicamu kadru skaitu.

Secinājumi par Iris Xe

Neskaitot savādas draiveru problēmas un sliktus PC portus, esmu patīkami pārsteigts ar Intel jaunākās un jaudīgākās iGPU sniegumu, testējot visādas spēles. Veltot kādu laiku grafisko iestatījumu pielāgošanai, parasti var atrast kompromisa risinājumu, lai iztiktu bez dGPU vai eGPU. Tātad ar vienu pašu augstāka gala ultrabuku beidzot var arī kaut ko tīri sakarīgi uzspēlēt. Tomēr konkurenti nesnauž – tirgū pamazām jau parādās AMD darbināti laptopi, kas Iris Xe liek izskatīties pēc izsmiekla.

Ryzen 6000. sērija

Lai gan 11. paaudzes i7 manā datorā ir jaudīgs, kādu laiku jau pastāv 12. paaudze, kas iepazīstināja pavisam jauna tipa procesorus, sniedzot par 40 % lielāku CPU veiktspēju, bet neuzlabojot Iris Xe. Turpretī AMD ar savu 6000. laptopu procesoru sēriju ir ievērojami pastiprinājusi iGPU.

Atslēgas vārds te ir RDNA 2 – arhitektūra, ko piedāvā jaunākās konsoles un arī Steam Deck. Tā beidzot ir iestrādāta svaigākajos mobilajos CPU, nodrošinot augstāku veiktspēju nekā populārā dGPU Nvidia MX450 un atsevišķos gadījumos – arī GTX 1050 Ti. Turklāt ir iebūvēts ray tracing un USB 4 atbalsts, kas nozīmē Thunderbolt ātrumus un piekļuvi PCIe līnijām, tātad teorētiski arī eGPU iespēju nākotnē AMD lietotājiem.

Rodas loģiski jautājumi, kāpēc izvēlējos 11. paaudzes Intel datoru, ja pastāv divpadsmitā, kāpēc neņēmu Ryzen 6000. Ilgi un rūpīgi izskatīju visādus variantus, un mana šī brīža izvēle bija labākais pieejamais cenas un iespēju kompromiss. Latvijā atrast Alder Lake (Intel 12. paaudzes) laptopus var gandrīz tikai geiminga kategorijā. Nezinu, vai tas ir piegādes problēmu vai arī pārdevēju vēlmes iztirgot vecos modeļus dēļ. Piemēram, pie mums iegādāties gandrīz tādu pašu ultrabuku kā man, bet jaunākās paaudzes, tagad maksā aptuveni 2000 eiro. Nē, paldies!

Ar Ryzen 6000 aprīkotajiem klēpjdatoriem ir līdzīgi: pirmie plaši pieejamie modeļi ir geiminga laptopi ar dGPU (parasti RTX 3060), kur no RDNA 2 liela labuma nav. Savukārt biznesa klases un prosumer varianti būs jāpagaida. Ļoti iespējams, tos būs grūti nopirkt, jo 6000. sērija atbalsta tikai DDR5 un LPDDR5 RAM, ko šobrīd pasaulē ir problemātiski sagādāt. Katrā ziņā man vieglam PC geimingam pilnīgi pietiek ar Iris Xe, kamēr nopietnai spēlēšanai varu izmantot eGPU vai ieslēgt PS5.

Kopsavilkums

Attīstība integrētās grafikas jomā nozīmē, ka tagad varam baudīt arī PlayStation 4 ēras spēles pieņemamā kvalitātē pat uz viegliem un plāniem portatīvajiem datoriem, kam nav atsevišķas videokartes, piedevām neslēdzot klāt ārējo. Diemžēl Intel draiveru problēmas pagaidām liek kārties mazai daļai spēļu. Tiem, kuriem ir pacietība, vajadzīgie līdzekļi un vēlme iegādāties iGPU jaudas ziņā vislabāko iespējamo ultrabuku, ieteiktu pagaidīt, kad būs plaši pieejami klēpjdatori ar Ryzen 6000 procesoriem, kas paceļ grafisko veiktspēju vēl augstāk.

Raksta jautājums ⁉️

Kad pēdējo reizi mainīji vai uzlaboji savu datoru?

Aicinu tevi zemāk, komentāru sadaļā, atbildēt uz raksta jautājumu vai padalīties ar savām pārdomām par rakstā lasīto!


Patika saturs? 🤔

Atstāt dzeramnaudu 💰

Pievienojies GMR komūnai un Discord kanālam

Aicinu Tevi pievienoties Latvijas aktīvākajai un draudzīgākajai geimeru kopienai, kurā apspriežam visu saistīto ar videospēlēm un ne tikai!

Reģistrēties GMR forumā


Iegādājies spēles ar 2€ atlaidi pie mūsu draugiem no videogames.lv

Veic pasūtījumu, piezīmēs ieraksti kodu GMRLV un gaidi, kad ar Tevi sazināsies!

Previous
Previous

Spēles, kuras vērts iečekot. Jūnijs, 2022. gads

Next
Next

Kā pārvērst darba portatīvo par geiminga datoru