GRID Legends apskats – aizmirsta vai aizmirstama?
Nosauc autosacīkšu spēli, kas tika izdota šī gada sākumā un sākas ar “G”! Visticamāk, katrs geiminga entuziasts teiks “Gran Turismo 7” un reti kurš atcerēsies par GRID Legends. Izlaista vien aptuveni pusotru nedēļu pirms ilgi gaidītā Sony kases grāvēja, Codemasters iecienītās sērijas GRID jaunākā daļa bija lemta komerciālai neveiksmei uz PlayStation platformām. Taču tagad, kad spēles disks lietotajā tirgū maksā ap 20 € un līdzīgā cenā ir digitālā versija, uzskatu, ka ir vērts dot Legends iespēju.
Ar drāmu līdz uzvarai
Runa nav par tiešu Gran Turismo 7 konkurenti. GRID ir pieskaitāma t. s. simcade (no simulation + arcade) apakšžanram, proti, reālistiska vadība un sistēmas sajauktas ar vienkāršotiem elementiem, lai padarītu procesu baudāmāku plašam lietotāju lokam nevis tikai simulācijas piekritējiem. Lielākā daļa satura ir mantota no 2019. gada sērijas rimeika, taču ir pievienotas jaunas trases, auto, uzlabota mehānika un – pats galvenais – iekļauts sižeta režīms.
Manuprāt, tas ir lielākais Legends pluss un atšķirīgā lieta. Runa nav par karjeru ar īsu ievadu un vēstulēm e-pastā. Šeit starp sacīkstēm ir iestarpinātas video ainas, kas apvieno dzīvus aktierus ar virtuāliem foniem, izmantojot to pašu tehnoloģiju, ko lieto TV seriālā The Mandalorian. Nē, sižetā nav nekādas dižās aktiermākslas vai dziļas domas, bet tas piedāvā gana daudz interesantu tēlu un drāmas, lai forši savilktu kopā braucienus.
Galvenā ideja ir: iejūtamies Braucēja Nr. 22 ādā. Neredzam viņa seju, nedzirdam balsi, bet zinām, ka tas ir vienīgā cerība fiktīvajai autosporta komandai Seneca Racing netikt likvidētai un izsisties līdz čempionāta pirmajai vietai. Stāsta gaitā iepazīstamies ar Legends atšķirīgajām disciplīnām, norises vietām, laikapstākļiem un transportlīdzekļu klasēm. Ir skaidrs fokuss uz autošosejas sacīkstēm pretēji Codemasters otrai lielajai sērijai Dirt.
Braukt tiekam ne tikai ar visādu GT klašu mašīnām, bet arī sērijauto (lasi: NASCAR), drifta spēkratiem, pikapiem un pat krava auto vilcējiem (bez puspiekabes). Sacīkšu tipi ir vairāk vai mazāk žanra standarts, tāpat arī trases, kas sastāv no pilsētās izvietotām konfigurācijām un citās spēlēs redzētiem posmiem. Laikapstākļi un laiks nav dinamiski, bet izvēlei ir gandrīz visas iedomājamās kombinācijas, ieskaitot vētru un sniegu.
Neesmu nekāds simulatoru eksperts, bet mani ļoti apmierina GRID Legends braukšana. Pastāv skaidras atšķirības starp dažādām mašīnām, ir pieklājīga daudzveidība, pieejams skats no salona, un process kopumā ir interesants, jo uz trases var redzēt visādus brīnumus.
Dinamiskas sacīkstes
Neskaitot sižeta režīmu, Legends un sērijas GRID kā tādas labākā lieta ir mākslīgais intelekts un avārijas. Te nepastāv problēma, ka datora vadītie pretinieki cieši turas un nenovirzās no optimālās sacīkšu trajektorijas, brauc rindiņā. Vairumā sacīkšu ir 22 dalībnieki. Viņi, cenšoties cits citu apdzīt, veido bariņus, pat sastrēgumus, ko nereti ir pārbaudījums apbraukt, turklāt lietas sarežģī ienaidnieku sistēma.
Ja ietriecies vai citādi traucē kādam sāncensim, viņš kļūst par tavu Nemesis un aktīvi mēģina tev bojāt dzīvi, dauzoties un bloķējot ceļu. Procesu vēl interesantāku padara nejaušās avārijas un tehniskās problēmas, kas jebkurā brīdī var piezagties datora vadītajiem braucējiem. Piemēram, tie var pēkšņi izslīdēt, iespējams nobrukt motoram vai pazust ritenim. Avārijas gan bieži ir ārkārtīgi pārspīlētas un komiskas, pretinieku auto metot kūleņus pat zema ātruma līkumos. Pa ceļu nereti mētājas norauti bamperi, kādam trūkst durvis, un iet visādi citādi jautri.
Grafiski GRID Legends ir skaidrs starppaudžu produkts, nepiedāvājot nekādus PS5 un Xbox Series cienīgus vizuālos trikus. Izskatās ļoti labi, it īpaši pūļi trašu malās pilsētās, bet neliekas kā next-gen. Pozitīvā puse tam ir pietiekama rezerve, lai uz jaudīgākajām konsolēm būtu iespējams baudīt 120 Hz ekrāna atjaunošanu ar VRR. Tieši šādi izvēlējos spēlēt un ļoti novērtēju papildu attēla plūstošumu, karjeras beigās traucoties ar formulām. Līdz tām tikt gan nav visai patīkami.
Mīlestības trūkums
Teiktu, ka pēc Legends sižeta pabeigšanas spēli var likt malā, jo tur aizraujošais saturs beidzas, ja vien neinteresē tiešsaistes sacīkstes. Karjeras režīms ir pilnīgi bezdvēselisks “grainds” – sāc ar lēnām mašīnām, izvēlies kategorijas, metodiski braucot visādus pasākumus, slēdz vaļā jaunas un ātrākas. Tā atkal un atkal. Dramatiskais akadēmiskās un elektroniskās mūzikas sajaukums, kas skanēja sižetā, tiek nomainīts pret klusumu, ko pats vari aizpildīt ar saviem podkāstiem vai mūziku fonā.
Drīz vien saskaramies arī ar problēmu, ka daļa pasākumu prasa mašīnai atslēgtus 2. līmeņa uzlabojumus jeb vismaz 56 km nobraukumu odometrā. To organiski parasti nemaz neizdodas sasniegt, liekot taisīt individuālas sacīkstes ar Race Creator, lai savāktu trūkstošos kilometrus. Protams, EA piedāvā risinājumu – par 0,79 nopirkt “būsteri” ☺ Godīgi sakot, ja būtu par to zinājis, iegādātos, lai pamatīgi ietaupītu laiku ceļā uz platīna trofeju.
Salīdzinājumam ieslēdzot Gran Turismo 7, ir skaidri jūtams, cik patīkami ir braukt ar 120 Hz, jo Sony spēle piedāvā tikai 60. Tāpat novērtēju arī dinamiskos pretiniekus un avārijas, ko piedāvā GRID, taču ar to Codemasters darba priekšrocības beidzas. Detalizēta atgriezeniskā saite caur DualSense haptiku, nākamās paaudzes grafika, nianses auto vadībā un pielāgošanas iespējas – Gran Turismo 7 ir pavisam citā līmenī.
Lai cik gejiski tas neizklausītos, GRID Legends salīdzinājumā pietrūkst dvēseles, mīlestības un vispārēja entuziasma pret autosportu. Piedāvājumā ir gandrīz 150 sacīkšu spēkratu no pazīstamiem un cienītiem ražotājiem, bet tos nevar apskatīt tuvāk, nav iespējams izlasīt aprakstu, apskatīt foto vai video. EA izdotajā produktā viss ir palietojams un izmetams. Spēle ir ļoti laba, bet aizmirstama.
Trofeju medniekiem
Viegls, bet sasodīti ilgs platīns. Spēle piedāvā iegūt 51 trofeju (platīna trofeja, 2 zelti, 10 sudrabi un 38 bronzas). Visi sasniegumi ir iegūstami offline režīmā, kas, šķiet, ir retums autosacīkšu žanram. Nav arī nekādu prasību attiecībā uz grūtības pakāpi, tā ka visu spēli var braukt uz Easy, ieslēgt katru pieejamo palīgu. Vienīgais izņēmums ir uzvarēt sacīksti, manuāli slēdzot robus. Domāju, ka GMR biedru vidū nevienam ar to nebūtu problēmu. Pabeidzot sižeta režīmu, atslēdzam mazāk par pusi trofeju, lielu daļu saņemam, spēlējot karjeru, bet atlikušās varam iegūt, taisot pielāgotas sacīkstes ar Race Creator.
Trofejām, kas prasa atslēgt 3. uzlabojumu līmeni, auto ar 0 km nobraukumu taisīju 20 apļu sacīkstes Indianapolisas ovālajā trasē, tādējādi mazāk nekā 20 minūšu laikā odometrā sasniedzot vajadzīgos 80. Tas ir fiziski nepatīkami, jo uz pults ilgi jātur labais trigers, bet te ir iespējas izpausties ar līmlenti, ceļgalu vai citu cietu ķermeņa daļu. Pati pēdējā trofeja pirms platīna man bija 🏆Content Tracker Redux, kas prasa izbraukt jebkādu sacīksti ar vismaz 100 dažādiem auto. Talkā atkal nāca Race Creator ar 1 apļa braucieniem, izvēlnē skatoties, kurām mašīnām ir 0 km.
Platīna grūtības pakāpe: 4/10
Vajadzīgais izspēlēšanas reižu skaits: 1 (jāpabeidz karjera)
Aptuvenais stundu skaits līdz platīnam: 75
Kopsavilkums un gala vērtējums
Kaut arī laba autosacīkšu spēle, GRID Legends vienmēr būs Gran Turismo 7 ēnā gan neveiksmīgā izdošanas datuma, gan kopējā bezdvēseliskuma dēļ. Lielākie plusi ir mākslīgā intelekta pretinieki, 120 Hz režīms jaudīgākajām konsolēm un dramatiskais sižeta režīms, ar kā iziešanu var beigt spēlēt, jo atlikušais saturs ir mokoši bezjēdzīgs un aizmirstams.
👍 Sudrabs
Ir OK. Pagaidi atlaidi vai pērc lietotu!
Apskatītā versija: PlayStation 5
Izdošanas datums: 2022. gada 25. februāris
Izstrādātājs: Codemasters
Izdevējs: Electronic Arts
Žanrs: Racing
Spēlētāju skaits: 1–22
Platformas: PlayStation 4, PlayStation 5, PC, Xbox One, Xbox Series X/S
Raksta jautājums ⁉️
Vai izlaidi GRID Legends, jo līdz Gran Turismo 7 nebija vairs ilgi jāgaida?
Aicinu Tevi zemāk, komentāru sadaļā, atbildēt uz raksta jautājumu vai padalīties ar savām pārdomām par apskatā redzēto!
Pievienojies GMR komūnai un Discord kanālam
Aicinu Tevi pievienoties Latvijas aktīvākajai un draudzīgākajai geimeru kopienai, kurā apspriežam visu saistīto ar videospēlēm un ne tikai!
Paldies GMR atbalstītājiem! 🤜🤛
Ikviens atbalstītājs parāda, ka ir vērts ieguldīt enerģiju un laiku, lai radītu kvalitatīvu gaming saturu latviešu valodā.
Arī Tu vari atbalstīt portālu, komūnu un tās izaugsmi! Atstāj vienreizēju Donation vai kļūsti par GMR Patronu pievienojoties Patreon atbalstītājiem!
Īpašs paldies visām Zelta patronām 🏆
Niigami, Pikachuchu, -RX-, esrolix, okie, Rouziys, Treiguts, Atels20, Aiga, Sabur!